Veebiversiooni sünonüümisõnastikus sõnale „kestlikkus“ vastet otsides ilmub arvutiekraanile punases kirjas teade, et küsitut otsitud kujul ei leitud. Selle asemel pakub süsteem millegipärast omadussõnu „arglikkus“ ja „häbelikkus.“ Isegi tehnoloogia näib arvavat, et tervise ja enese heaoluga seonduva osas püsib endiselt liigne tagasihoidlikkus. Aeg on rääkida kestlikkusest ja elujõust oluliselt julgemalt.
Täna on keskkonnaga seotud (tõeline) rohepööre, kestlikkus ja meid ümbritseva looduse püsimine teemad, mis uudiskünnise ületavad ja avalikku arutelu loovad. Aktivistid ja teadjad kõnelevad kiiret sekkumist vajavast käitumis- ja mõtteviisi muutmisest, millega saabuvat apokalüpsist veel ehk võimalik ära hoida. Loomulikult usun eksperte ja proovin enda tarbimisotsustega samuti kaasa aidata harjumuspärase maailma ja olemasoleva säilimisele ning säilitamisele. Küll on aga soovin, et ka inimese enda heaolu, kestlikkus ja elujõud tekitaksid diskussiooni, millel arutleksime sarnase intensiivsuse ja kirega. Fakti- ja teaduspõhiselt. See on valdkond, mis äratab minus vankumatut soovi kasvatada inimeste teadlikkust ja muuta põlvkondade jooksul juurdunud suhtumist tervisesse.
Miks unustame, kui unikaalne on inimene?
Aasta tagasi võtsin riski ja avasin Eestis esmakordselt preventatiivsele lähenemisele keskendunud meditsiinikliiniku. Samm sammult hakkasime koos arstide ja meditsiinipersonaliga nõustama inimesi personaalse ja ennetusele pühendunud meditsiini teemal, pakkudes võimalust läheneda organismi ja võimalike haigusseisundite vältimisele individuaalselt. Kuigi me teame, et iga inimene on eriline ja unikaalne, unustame selle sageli tervise puhul. Miks ometi? Jah, mind õpetati samuti lapsepõlves, et arsti juurde minnakse siis, kui häda juba suur. Ehk kui avaldub juba mõne haiguse sümptom. Täna on aga teaduspõhine preventatiivne meditsiin läbinud revolutsioonilise arengu ja teinud kättesaadavaks võimalused, mis veel mõni aeg tagasi näisid ulmefilmide stsenaariumina. Minu soov on see, et haigussümptomeid ei avaldukski, sest võimalikke probleeme suudetakse juba ennetada. Tervis ei tähenda enam seda, et puuduvad haigusele viitavad sümptomid, vaid et koguorganism on omavahel kooskõlas. Nii vaimne kui füüsiline heaolu, energiatase, seedimine kui ka meie naha seisukord.
Absoluutselt maailmatasemel diagnostika tuvastab pisimagi imbalansi organismis, mis võib tulevikus põhjustada ränga haigussümptomi. Teadmine organismi hetkeseisust annab arstidele sisendi, et koostada personaalse raviplaani veenisiseste infusiooniteraapiate põhiselt, keskendudes individuaalselt organismi puudujääkidele ja sekkumist vajavatesse näitudesse.
Elujõud täna ja tulevikus
Geenitestid, unikaalsed laborianalüüsid ja mikrobioomi uuringud on mõned näited sellest, mida klientidele pakume, võimaldades neile täisväärtuslikuma ja kestlikuma elu mitte ainult täna, vaid tulevikus.
Peatun veidi delikaatsel teemal, millest tahame ringiga mööda minna või sootuks vältida. See on vananemine. Ühiskonnas kehtivad normid ja standardid justkui keelavad vananemise. Eluliselt hädavajalik on püsida noorena. Minu arvates vajab see aga uutmoodi lähenemist. Me ei peaks ihaldama noorust, vaid elujõudu.
Happy Aging lähenemisele keskendunud meditsiin aitab muuhulgas naistel näiteks toime tulla vanusega kaasnevate probleemidega – hormonaalse tasakaalutuse, toitainete defitsiidi, uneprobleemide, lihasvaeguste ja palju muuga. Diagnostika alusel määratakse individuaalne raviplaan, mille eesmärgiks on pikem elu täis elu. Vananemine ei pea olema tabu, vaid loomupärane osa elust, millele täna suudame personaalsuse teaduspõhise meditsiiniga anda uue tähenduse, alguse ja elujõu.
Selleks, et saaksime suuremas tähenduses rääkida kestlikkusest, peavad sellega ühes tempos püsima nii keskkond kui inimesed selles. „Elujõule“ annab sünonüümisõnastik vasteks „vitaalsus“ ja „eluenergia“. Kasutagem võimalusi, mida personaalne preventatiivne meditsiin tipptasemel diagnostika ja haiguste ennetamisega pakub. Iga inimene on eriline ja väärib erilist eluenergiat. Olenemata vanusest.
Happy Aging kliinikust saad rohkem lugeda siit: www.happyaging.ee. Kliinik asub Tallinnas, Tartu mnt 25 (Novira Plaza) 1. korrusel.
Siret Liivamägi on Happy Aging ja REVIV meditsiinikliiniku rajaja Eestis.
*Artikkel ilmus ajakirja Edasi sügisnumbris.