Kas Sinu üheks uusaastalubaduseks oli hakata oma tervise eest paremini hoolt kandma? Tihti on just tervisega seotud lubaduste täitmine keeruline, sest puudub arusaam tegelikest organismi puudujääkidest ning seetõttu ei osata koostada realistlikku tegevuskava, millest kinni pidada. Tänapäeva kiire elutempo, pidev krooniline stress, toitainete kvaliteet ning geograafilisest asukohast tulenev halb kliima ja mulla kvaliteet jätavad eestlasi mitmete oluliste mikrotoitainete puudusesse.
Supplementing valdkond on lihtsalt öelduna mikrotoitainete lisamine sinna, kus on nendest puudu. Enim puutuvad supplementing valdkonnaga kokku näiteks rasedad, imetavad emad, sportlased, vanurid, krooniliselt haiged ning mõne geneetilise soodumusega inimesed, mistõttu nende keha rohkem mingeid mikroelemente vajab. Kuid üha enam jõuavad ka meie vastuvõtule justkui täie elujõu juures inimesed, kes avastavad, et nende keha biokeemia toimimiseks on puudu väga olulistest “ehitusmaterjalidest”.
Supplementing valdkonnaga peab aga tegelema läbimõeldult! Esimese sammuna võiks pöörduda vastavalt koolitatud meediku või toitumisterapeudi konsultatsioonile, kes aitab selles maailmas õiget kurssi hoida. Anamneesi ja põhjaliku diagnostika põhjal saab juba luua personaalse tegevuskava – mis hõlmab endas, millal, mida ja kuidas võtta, et taastada keha varud. Supplementing valdkonna arst või toitumisterapeut oskab nõu anda ka erinevate toidulisandite samaaegse tarbimise ja koostoimete kohta, seetõttu tasuks alati oma tervise turgutamist alustada siiski professionaalide valvsa pilgu all!
Kuidas aga ses keerulises maailmas orienteeruda ning millest võiks ühel keskmisel Eesti inimesel suure tõenäosusega puudust olla?
- D-vitamiin ehk päikesevitamiin:
See ei tule üllatusena, et meie geograafilises vööndis on suur puudus just D-vitamiinist – see tuleneb vähesest päikesevalgusest ning kasinast toidulauavalikust. Statistika põhjal on lausa 60-70% eestlastest D-vitamiini kroonilises puuduses. D-vitamiin mängib aga väga olulist rolli tugevate luude ning immuunsuse tagamisel. Näiteks D-vitamiini on Happy Aging kliinikus võimalik manustada lihasesüsti teel, mille varust piisab kaheks kuni kolmeks kuuks – seda võimalust kasutavad rõõmuga need inimesed, kel muidu toidulisandite võtmine ei püsi hästi meeles.
- Seleen ehk võimas antioksüdant
Seleen on inimorganismi hädavajalik mineraal, mida organism ise sünteesida ei oska ning seetõttu peab selle kätte saama toiduga. Seleeni on vaja enam kui 25 ensüümi tootmiseks inimkehas. Mitmed neist on olulised kilpnäärme funktsioneerimiseks, immuunsüsteemi toimimiseks ja meeste viljakuse tagamiseks. Seleeni kättesaamine toidust pole lihtne. Taimed omastavad mineraalaineid mullast, seega sõltub taimes olev seleeni kogus kasvupinnasest ja väetamisest ning Eesti mullastik paraku meie kasuks ei räägi. Seleeni sisaldus kalades sõltub nende elukohast ning pigem sisaldavad rohkem seleeni need kalad, kes elavad vulkaanilises piirkonnas. Seleeni taseme kontrollimiseks on vaja teha eelnevalt vereproov Happy Aging kliinikus, mille me omakorda saadame rahvusvahelisse laborisse analüüsiks. Seleenipuudust saab kõrvaldada mugava lihassüstiga või suukaudse toidulisandiga.
- C-vitamiin ehk tugeva immuunsuse tagaja
C-vitamiin on tuntud oma mitmekülgse toimeaine poolest, aidates sünteesida kollageeni ning olles võimas antioksüdant. C-vitamiin toetab neerupealisi ja mängib olulist rolli stressihormooni kortisooli tootmisel. C-vitamiini on rohkem vaja suitsetajatel ning rasedatel. Olgugi, et C-vitamiini saaks kenasti kätte ka toidulaualt, ei ole eestlased väga eeskujulikud puu- ja köögiviljade (kuumutamata kujul!) tarbijad. Lisaks on meieni talvisel perioodil jõudvad puu- ja köögiviljad küpsenud alles transpordi käigus ning nende toiteväärtus on madal. C-vitamiini leidub paljudes meie infusiooniteraapiates.
- Oomega-3-rasvhapped ehk südame ja aju kaitsjad
Tänapäeva tüüpiline lääne dieet sisaldab rohkem oomega-6 kui oomega-3-rasvhappeid, mis tihti põhjustab nende kahe rasvhappe tasakaalustamatust. Oomega-6 ülekaalu on seostatud põletiku ja erinevate terviseprobleemidega. Tervislikuma vahekorra edendamiseks on soovitatav lisada menüüsse või toidulisandina juurde oomega-3-rasvhapete allikaid, mis on olulised südameveresoonkonna toimimiseks ning ajutegevuseks. Neid leidub rasvases kalas, seemnetes ja pähklites, kuid kahjuks ei ole eestlased suured kalasööjad. Eesti Konjunktuuriinsituudi poolt avaldatud uuring kalatoodete tarbimisest toob välja, et viimase kümne aasta jooksul on kala ja kalatoodete tarbimises toimunud aeglane, kuid püsiv langus. Keskmine päevane kala tarbimine Eestis on 34 grammi – see on poole vähem kui Euroopa keskmine. Eriti suur murekoht on lastega pered ja noored inimesed. Suurel enamusel inimestel on rasvhapete tasakaal kehas paigast ära ning seetõttu on oluline organismi lisaks kvaliteetse oomega-3ga varustada.
- Magneesium ehk lihaste ja närvisüsteemi mineraal
Magneesium on mineraal, mis mängib olulist rolli enam kui 300 ensümaatilises reaktsioonis kehas. Magneesium on oluline lihaste ja närvide funktsioonis, energia tootmises ja luude tervise seisukohast. Vähem tuntakse magneesiumit kui veresuhkru reguleerijat. Magneesium mõjutab insuliinitundlikkust ja glükoosi ainevahetust, hõlbustades glükoosi omastamist rakkudesse. Vaatamata oma tähtsusele, on magneesiumi puudus küllalt levinud. Uuringute kohaselt tunneb inimene end selle võrra paremini, mida suuremad on tema magneesiumivarud ning seetõttu seostataksegi magneesiumi kui elujõulisuse tagajana. Magneesiumi suukaudsel manustamisel on oluline seda mitte võtta samaaegselt kohviga, sest kohv takistab magneesiumi imendumist. Soovitame meie äsja Anne&Stiili konkursil auhinnatud Biogena 7Salt magneesiumit!
- Seedimine ehk kõige alus
Öeldakse, et sa pole mitte see mida sa sööd, vaid see, mida sa suudad ära seedida ja omastada. Terve ja hästi toimiv mikrobioom on oluline toitainete imendumiseks, immuunfunktsiooniks ja isegi vaimseks heaoluks. Meie kliinik pakub ka ulatuslikku ja turul unikaalset mikrobioomi seisukorra kaardistamist. Kui mikrobioom ei ole töökorras, ei pruugi ka teatud toitained, mineraalid ja vitamiinid nii hästi imenduda. Seda saab toetada kvaliteetse elusbaktereid sisaldava probiootikumiga.
Kui Sul on kahtlused oma tervise osas ja pole end juba tükk aega tundnud iseendana, siis võib põhjus olla ka selles, et Su kehas pole päris kõik tasakaalus ja mõned olulised toitainet ja vitamiinide varud on lihtsalt otsakorral. Seetõttu võiksid tulla ja testida oma vitamiinide ja mineraalide taset, et saaksid juhitud raviplaani abil taastada tervem ja rõõmsam Sina!